Peruskurssit


Orimattila, Hellimö kylpylä                                                                                                  09.-10.09.2017  Peruskurssi I                                                                04.-05.11.2017  Peruskurssi II                                                            03.-04.02.2018  Peruskurssi III                                                            19.-20.04.2018  Peruskurssi IV

Opettaja(t): Marko Lahtinen, Anneli Lahti
Lisätiedot: Ilmottautuminen p. 050 361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi

___________________________________________________________________________

Kulttuurikeskus Sofia, Helsinki
16.-17.09.2017 Peruskurssi I                                                               04.-05.11.2017 Peruskurssi II                                                                  
03.-04.02.2018 Peruskurssi III                                                             28.-29.04.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Simo Turunen, Pasi Ruusu
Lisätiedot: Ilmottautuminen tekstiviestillä p. 040 582 6558 tai
sp. simoturunen.fi@gmail.com ___________________________________________________________________________

Samantta, Haukipudas (arkisin)
18.-19.09.2017 Peruskurssi I                                                               23.-24.11.2017 Peruskurssi II                                                               19.-20.02.2018 Peruskurssi III                                                               14.-15.05.2018 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Pasi Ruusu ja Reija Jacklin
Lisätiedot: Ilmottautuminen Reija Jacklin p. 040 725 8949

___________________________________________________________________________

Karkkila                                                                                                                 23.-24.09.2017  Peruskurssi I                                                                       18.-19.11.2017  Peruskurssi II

Opettaja(t): Marko Lahtinen, Anneli Lahti
Lisätiedot: Ilmottautuminen p. 050 361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi

___________________________________________________________________________

Turku, Turun Hieronta-Akatemia
24.-25.09.2017 Peruskurssi I                                                               25.-26.11.2017 Peruskurssi II                                                               10.-11.02.2018 Peruskurssi III                                                             05.-06.05.2018 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Markku Jauhiainen, Pia Koivunen
Lisätiedot: Ilmottautuminen p.  0400-785410 tai sp. markku.jauhiainen@pp2.inet.fi

___________________________________________________________________________

Kiteen kansanopisto, Kitee                                                                                    23.-24.09.2017 Peruskurssi I                                                                    25.-26.11.2017 Peruskurssi II                                                              27.-28.01.2018 Peruskurssi III                                                            07.-08.04.2018 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Mestari Jaana Rytkönen                                                             Ilmottautuminen: Mervi Holopainen p. 040-3519393,                                             sp. mervi.holopainen@kiteenkansanopisto.fi

___________________________________________________________________________

Kauhajoen Evankelinen opisto
29.-01.10.2017 Peruskurssi I
01.-03.12.2017 Peruskurssi II                                                               02.-04.02.2018 Peruskurssi III                                                              13.-15.04.2018 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Lisätiedot: Yli-Teevanainen Kati kurssit@keo.fi tai 0400 536916


Keskipohjanmaan opisto Kälviä                                                                            07.-08.10.2017  Peruskurssi I                                                              09.-10.12.2017  Peruskurssi II                                                            17.-18.03.2018  Peruskurssi III                                                                19.-20.05.2018  Peruskurssi IV

Opettajat: Jacklin Reija ja Pasi Ruusu                                                             Ilmottautuminen: Seija Prittinen p. 040 8085 035, sp. seija.prittinen@kpedu.fi

Hakulomake: www.kpedu.fi/kansanopisto => koulutuslistalta Kalevalainen jäsenkorjaus

___________________________________________________________________________

Frantsila, Hämeenkyrö
25.-26.03.2017 Peruskurssi III
27.-28.05.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Maria Olli-Vesalainen ja Markku Jauhiainen
Lisätiedot: Ilmottautuminen sp. mov@anvianet.fi

___________________________________________________________________________

Kylpylähotelli Peurunka, Laukaa
25.-26.03.2017 Peruskurssi II                                                               27.-28.05.2017 Peruskurssi III                                                              02.-03.09.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Mestari Erkoma Kalle
Ilmottautumiset: sähköpostitse; kalle.erkoma@gmail.com 

Lisätiedot: sähköpostitse; kalle.erkoma@gmail.com

Lisätietoa myös www.kansanlaakintaseura.fi


Lautsia                                                                                                                                         20-21.05.2017  Peruskurssi III                                                                             12-13.08.2017  Peruskurssi IV

Opettaja(t): Marko Lahtinen, Anneli Lahti
Lisätiedot: Ilmottautuminen p. 050 361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi

___________________________________________________________________________

Kouvola, Hieronta-Akatemia                                                                                                   10-11.06.2017  Peruskurssi III                                                                                26-27.08.2017  Peruskurssi IV

Opettaja(t): Marko Lahtinen, Anneli Lahti
Lisätiedot: Ilmottautuminen p. 050 361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi

___________________________________________________________________________

Kulttuurikeskus Sofia, Helsinki
08.-09.04.2017 Peruskurssi II                                                                  
17.-18.06.2017 Peruskurssi III                                                             19.-20.08.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Simo Turunen, Pasi Ruusu
Lisätiedot: Ilmottautuminen tekstiviestillä p. 040 582 6558 tai
sp. simoturunen.fi@gmail.com ___________________________________________________________________________

Samantta, Haukipudas
06.-07.05.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Pasi Ruusu ja Reija Jacklin
Lisätiedot: Ilmottautuminen Pasi Ruusu p. 040 568 4976

___________________________________________________________________________

Turku, Turun Hieronta-Akatemia
22.-23.04.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Markku Jauhiainen, Liisa Wiitanen
Lisätiedot: Ilmottautuminen p.  0400-785410 tai sp. markku.jauhiainen@pp2.inet.fi

___________________________________________________________________________

Kauhajoen Evankelinen opisto
21.-23.04.2017 Peruskurssi IV

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Lisätiedot: Yli-Teevanainen Kati kurssit@keo.fi tai 0400 536916


Keskipohjanmaan opisto Kälviä                                                                                           20.-21.05.2017 Peruskurssi IV

Opettajat: Jacklin Reija ja Pasi Ruusu                                                             Ilmottautuminen: Seija Prittinen p. 040 8085 035, sp. seija.prittinen@kpedu.fi

Hakulomake: www.kpedu.fi/kansanopisto => koulutuslistalta Kalevalainen jäsenkorjaus

___________________________________________________________________________

Peräpohjolan Opisto
20.-21.05.2017  Peruskurssi IV

Opettaja(t): Anne-Maj Lassila
Ilmottautumiset: Ilmottautumiset opiston linkin kautta; http://opistot.starsoft.fi/browsecourses?school-id=2      (Ilmoittautuminen koulutukseen - Wilma - Opistot )                  

Lisätiedot: p. 050 569 4396 tai sähköposti; koulutus@ppopisto.fi
Lisätietoa www.ppopisto.fi




Jatkokurssit


Turku, Hieronta-Akatemia

 05.-06.08.2017  Jatkokurssi I                                                                              21.-22.10.2017  Jatkokurssi II                                                                              13.-14.01.2018  Jatkokurssi III                                                                              28.-29.04.2018  Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Markku Jauhiainen ja Piia Koivunen
Lisätiedot: Ilm. 0400-785410 tai sp. markku.jauhiainen@pp2.inet.fi


Keski-Pohjanmaan Opisto, Kälviä

02-03.09.2017  Jatkokurssi I                                                                                 18-19.11.2017  Jatkokurssi II                                                                              27-28.01.2018  Jatkokurssi III                                                                             21-22.04.2018  Jatkokurssi IV                                                                                     

Opettajat: Reija Jacklin ja Pasi Ruusu                                                           Ilmottautuminen: Seija Prittinen p. 040 8085 035, sp. seija.prittinen@kpedu.fi

___________________________________________________________________________

Frantsila, Hämeenkyrö

 09-10.09.2017 Jatkokurssi 1                                                                                18-19.11.2017 Jatkokurssi II                                                                                27-28.01.2018 Jatkokurssi III                                                                              14-15.04.2018 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Maria Olli-Vesalainen, Markku Jauhiainen
Lisätiedot: Ilmottautumiset sähköpostitse mov@anvianet.fi


Kauhajoen evankelinen opisto, Kauhajoki

08-10.09.2017 Jatkokurssi I
17-19.11.2017 Jatkokurssi II
16-18.02.2018 Jatkokurssi III                                                                               27-29.04.2018 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Kalle Erkoma
Lisätiedot: Ilmottautumiset Yli-Teevanainen Kati, kurssit@keo.fi tai p. 0400-536 916


Haukipudas                                                                                                                                

23-24.09.2017  Jatkokurssi I                                                                               02-03.12.2017  Jatkokurssi II                                                                              10-11.02.2018  Jatkokurssi III                                                                             05-06.05.2018  Jatkokurssi IV                                                                          

Opettajat: Reija Jacklin ja Pasi Ruusu                                                           Ilmottautuminen: p. 040-5684976 tai sp. pasi.ruusu@gmail.com

___________________________________________________________________________

Kulttuurikeskus Sofia, Helsinki

 21-22.10.2017 Jatkokurssi I                                                                                20-21.01.2018 Jatkokurssi II                                                              24.-25.03.2018 Jatkokurssi III                                                              26.-27.05.2018 Jatkokurssi IV 

Opettaja(t): Simo Turunen, Pasi Ruusu
Lisätiedot: Ilmottautuminen tekstiviestillä p. 040 582 6558 tai
sp. simoturunen.fi@gmail.com


Kylpylähotelli Peurunka, Laukaa

04-05.11.2017 Jatkokurssi I
13-14.01.2018 Jatkokurssi II
07-08.04.2018 Jatkokurssi III                                                                               09-10.06.2018 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Kalle Erkoma
Lisätiedot: Ilmottautumiset sp. kalle.erkoma@gmail.com


Lautsia, Hämeenlinna                                                                                                             06-07.05.2017  Jatkokurssi II                                                                                    

Opettajat: Marko Lahtinen ja Anneli Lahti                                                              Ilmottautuminen: p. 050-361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi

___________________________________________________________________________

Turku, Konsan kartano

22.-23.04.2017  Jatkokurssi IV                                    

Opettaja(t):  Marko Lahtinen ja Anneli Lahti                                                                 Ilmottautuminen: p. 050-361 9676 tai sp. marko.lahtinen2@saunalahti.fi


Peräpohjolan opisto, Tornio

13.-14.05.2017  Jatkokurssi IV                             

Opettaja(t): Anne-Maj Lassila
Lisätiedot: Ilmottautumiset p. 050 569 4396 tai sähköposti; koulutus@ppopisto.fi
Lisätietoa www.ppopisto.fi


Kauhajoen evankelinen opisto, Kauhajoki

07-09.04.2017 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Kalle Erkoma
Lisätiedot: Ilmottautumiset Yli-Teevanainen Kati, kurssit@keo.fi tai p. 0400-536 916


Keskipohjanmaan opisto, Kälviä                                                                                

22-23.04.2017 Jatkokurssi IV

Opettajat: Irmeli Wennströ ja Pasi Ruusu                                                   Ilmottautuminen: Seija Prittinen p. 040 8085 035, sp. seija.prittinen@kpedu.fi    Lisätiedot: Seija Prittinen p. 040 8085 035 ja sp. seija.prittinen@kpedu.fi tai kalle.erkoma@gmail.com


Jyväskylän kristillinen opisto

01-02.04.2017 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Kalle Erkoma
Lisätiedot: Ilmottautumiset p. 014-334 8000 tai sp. toimisto@jko.fi


Kulttuurikeskus Sofia, Helsinki

25-26.03.2017 Jatkokurssi III                                                                                 27-28.05.2017 Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Simo Turunen, Pasi Ruusu
Lisätiedot: Ilmottautuminen tekstiviestillä p. 040 582 6558 tai
sp. simoturunen.fi@gmail.com


Vuokatin Urheiluopisto, Sotkamo

13.-14.05.2017  Jatkokurssi III                                                                      02.-03.09.2017  Jatkokurssi IV

Opettaja(t): Jaana Rytkönen ja Jouni Tolvanen
Lisätiedot: Ilmottautuminen tekstiviestillä p. 050-3271668 Jaana, 040-5106003 Jouni tai sp. janetta.ma@gmail.com  tai jouni@tilipalvelut.fi




Seurantakurssit


Tornio, Peräpohjolan opisto
26.-27.08.2017 Seurantakurssi I

Opettaja(t): Anne-Maj Lassila
Lisätiedot: p. 050-5694396 tai sp. koulutus@ppopisto.fi

Kauhajoen Evankelinen opisto 

25.-27.08.2017 Seurantakurssi I                                                           27.-29.10.2017 Seurantakurssi II
19.-21.01.2018 Seurantakurssi III                                                         23.-25.03.2018 Seurantakurssi IV                                                         25.-27.05.2018 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Lisätiedot: Yli-Teevanainen Kati kurssit@keo.fi tai 0400 536916


Turun Hieronta-Akatemia, Turku

01.-03.09.2017 Seurantakurssi I                                                           17.-19.11.2017 Seurantakurssi II
26.-28.01.2018 Seurantakurssi III                                                         16.-18.03.2018 Seurantakurssi IV                                                         11.-13.05.2018 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Jouni Koivumäki ja Jarmo Kuusela
Ilmottautumiset: jotako@saunalahti.fi


Kylpylähotelli Peurunka, Laukaa

23.-24.09.2017 Seurantakurssi I                                                           25.-26.11.2017 Seurantakurssi II
27.-28.01.2018 Seurantakurssi III                                                         10.-11.03.2018 Seurantakurssi IV                                                         18.-20.05.2018 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Ilmottautumiset: sp. kalle.erkoma@gmail.com


Keski-Pohjanmaan Opisto, Kälviä

14-15.10.2017 Seurantakurssi I                                                                             13-14.01.2018 Seurantakurssi II                                                                             24-25.03.2018 Seurantakurssi III                                                                           26-27.05.2018 Seurantakurssi IV                                                                         01-02.09.2018 Seurantakurssi V                                                                                     

Opettajat: Reija Jacklin                                                         Ilmottautuminen: Seija Prittinen p. 040 8085 035, sp. seija.prittinen@kpedu.fi

___________________________________________________________________________

Vähäjärven Lomakoti, Hämeenlinna
05.-07.05.2017 Seurantakurssi II                                                           08.-10.09.2017 Seurantakurssi III                                                         24.-26.11.2017 Seurantakurssi IV                                                         19.-21.01.2018 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Maria Olli-Vesalainen ja Koivumäki Jouni
Ilmottautumiset: jotako@saunalahti.fi

Samantta, Haukipudas
27.-28.05.2017 Seurantakurssi IV                                                                    09.-10.09.2017 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Lassila Anne-Maj
Lisätiedot: Ilm. Anne-Maj Lassilalle p. 040 5028907 tekstiviestillä tai sp. anne-maj.lassila@hotmail.com


Kylpylähotelli Peurunka, Laukaa                                                                       
05.-07.05.2017 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Ilmottautuminen: kalle.erkoma@gmail.com

_________________________________________________________________________

Vähäjärven Lomakoti, Hämeenlinna
24.-26.03.2017 Seurantakurssi IV                                                         26.-28.05.2017 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Katja Rajala ja Koivumäki Jouni
Ilmottautumiset: jotako@saunalahti.fi

Kauhajoen Evankelinen opisto                                                                     
17.-19.03.2017 Seurantakurssi IV                                                         19.-21.05.2017 Seurantakurssi V

Opettaja(t): Erkoma Kalle
Lisätiedot: Yli-Teevanainen Kati kurssit@keo.fi tai 0400 536916




Täydennyskoulutus

Ilmoittautumiset paivio.vertanen@kotinet.com tai tekstiviestillä p 0400 589654

Täydennyskoulutus
01.-02.04.2017  Itä-Hämeen Opisto, Hartola
 
Opettaja(t): Mestari (29.3.2017) Reija Jacklin ja Kalevalainen jäsenkorjaaja Saana Monthan
Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
03.-04.06.2017  Hirvikoski, Toholampi

Opettaja(t): Mestariparantaja Olavi Mäkelä ja mestarit
Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus

10.-11.06.2017,  Lautsia, Hauho

Opettaja(t): Mestari Kalle Erkoma ja mestarit
Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
26.-27.08.2017  Haukipudas

Opettaja(t): Mestari Reija Jacklin (29.3.2017) 
Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
07.-08.10.2017, Hirvikoski, Toholampi

Opettaja(t): Mestariparantaja Olavi Mäkelä ja mestarit                                             Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
14.-15.10.2017, Sofia, Helsinki

Opettaja(t): Mestari Kalle Erkoma ja mestarit                                                           Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
21.-22.10.2017, Lautsia, Hauho

Opettaja(t): Mestari Kalle Erkoma ja mestarit                                                           Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
25.-26.11.2017, Hotelli Samantta, Haukipudas

Opettaja(t): Mestari Anne-Maj Lassila ja mestarit                                                   Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com


Täydennyskoulutus
09.-10.12.2017, Hirvikoski, Toholampi

Opettaja(t): Mestariparantaja Olavi Mäkelä ja mestarit                                             Ilm. paivio.vertanen@kotinet.com




[ Takaisin etusivulle ]